Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog RECENZIA: Bla bla bla - DJECO

RECENZIA: Bla bla bla - DJECO

Recenzie 6. 8. 2020 1 minúta
Monika Domincová
Jazykové schopnosti – schopnosť sa vyjadrovať, súvislo rozprávať, vnímať súvislosti, prepojenosť pojmov, asociácie, ale tiež umenie tvoriť príbehy – to je pre nás všetkých základ, bez ktorého doslova nemožno žiť, preto je dobré začať ho včas rozvíjať.

      

Už vo veku batoľaťa sa u dieťaťa vďaka obrovskej túžbe dohovoriť sa s okolím postupne rozvíja jeho slovná zásoba. V dospelosti potom preklápame získané skúsenosti do schopnosti prezentovať sa, presvedčovať druhých, argumentovať, ale napr. tiež písať vlastné texty a články.

Deti na ceste k tomuto cieľu skvele podporí menej známa kartová hra so slovami a príbehmi s veľmi výstižným, netradičným a ľahko zapamätateľným názvom Bla Bla Bla. Veľkým plusom tejto hry je množstvo kariet, teda obrázkov – celkom 240. Na rozdiel od podobných kartových hier sú obrázky jednoduchšie a dajú sa konkrétnejšie pomenovať.

Príklady vyobrazenia sú napr. rôzne zvieratá, osoby, veci, deje, budovy, prostredia, povolania, činnosti, potraviny a pod. Vďaka jasnému a zrozumiteľne pojatému zobrazeniu možno karty použiť veľmi univerzálne – na nepreberné množstvo edukatívnych hier. Hodia sa napr. i pri vyučovaní cudzích jazykov.

Pre menšie deti ich uplatníte na rozširovanie základnej slovnej zásoby, ako sú farby, názvy osôb, zvierat a bežne používaných vecí, oblečenia, športov, povolaní rôzneho druhu, životného prostredia vrátane vesmíru, dopravných prostriedkov a mnohých detailov, kedy dieťa môže samo vyťahovať karty a podľa potreby sa slová naučiť. Odporúčanie pre deti od 7 rokov je tak možno zbytočne ohraničené. Hra naopak žiadne vekové obmedzenie nemá. Nájde uplatnenie u všetkých vekových kategórií.
 

Pravidlá hry: Obrázkové asociácie, Príbeh alebo Čínsky portrét

Autorské pravidlá umožňujú tri varianty hry, ktoré určí hod kockou. Hráči majú v ruke daný počet kariet. Môžete napr. hľadať obrázkové asociácie, kedy jeden hráč vyloží kartu a ostatní hľadajú možné prepojenia so svojimi kartami. K obrázku kuchára tak možno priradiť napr. tanier, mrkvu alebo osoby (ktorým kuchár varí) atp.

Druhou možnosťou je hra na príbehy, kedy jeden z hráčov otočí kartu a ostatní vytvárajú príbehy zahrňujúce túto kartu i karty vo svojej ruke.

Poslednou, autormi navrhovanou verziou hry, je tzv. Čínsky portrét. Každý hráč zo svojich kariet vyberie tú, ktorá ho najlepšie vystihuje, a otočí ju obrázkom nadol. Jeden z hráčov nevyberá kartu, ale háda, komu ktorá karta patrí. Vysvetľuje, prečo sa rozhodol práve pre danú kartu. Bodovanie v tomto prípade funguje tak, že pokiaľ uhádne, kartu si necháva. Inak zostáva hráčovi. V role tzv. rozhodcu sa hráči striedajú. Rozhoduje počet nazbieraných kariet.
 

 

Online obchod
Zdieľať
Monika Domincová Monika je našou externou posilou, autorkou mnohých recenzií a hodnotení spoločenských hier a stavebníc na blogu Agátinho sveta. Jej záľubou je hľadať edukatívne rozmery naprieč hrami a rozvíjať hrou svoju dcéru Karolínu.