Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Montessori hračky a pomôcky pre každý vek

Montessori hračky a pomôcky pre každý vek

Tipy pre výber hier a hračiek 8. 2. 2023 5 minút
Tereza Kotilová
Veríte rovnako ako my, že každé dieťa má postupovať svojím tempom a učiť sa zvládať tie správne úlohy v správnom čase? Pokiaľ áno, potom vám odporúčame vybrať svojmu dieťaťu pomôcky typu Montessori, ktoré podporujú zmyslový aj emočný rozvoj, dajú deťom priestor zamyslieť sa, pozitívne sa učiť zo svojich chýb a tvorivo sa rozvíjať. Vyberte si u nás tradičné drevené stavebnice, didaktické hry či motorické hry pre najmenších.

Montessori hračky a pomôcky pre každý vek


Odkiaľ sa vzal prístup Montessori?

Maria Montessori. To je žena, ktorá revolučným spôsobom zmenila vzdelávanie detí. Mala tú schopnosť vidieť, čo ostatní nevideli. Pozorovala deti a ich potreby. Až raz za ňou prišlo malé dieťa s prosbou „pomôž mi, aby som to dokázal sám“. A táto myšlienka sa stala hlavným krédom jej pedagogiky. Úlohou dospelého je, aby dieťaťu umožnil vlastnými silami a vlastným tempom získavať nové vedomosti a zručnosti, a samostatne sa tak rozvíjalo vo svete, ktorý ho obklopuje.

Ako to máte vy? Ponúkate deťom práve to, čo v danom veku potrebujú, a čo ich rozvíja? Pokiaľ je vám vzdelávací systém Marie Montessori sympatický, pripravili sme pre vás prehľad Montessori hier a pomôcok, ktoré na našom e-shope môžete nájsť a deťom ich zakúpiť.
 
Odkiaľ sa vzal prístup Montessori?
 

Montessori hry a pomôcky pre najmenších

S Montessori prístupom môžete začať hneď v ranom veku dieťaťa. Na výber máte veľa drevených hračiek, ktoré rozvíjajú jemnú motoriku vášho malého zvedavca – vkladanie, zatĺkanie, prevliekanie, skrutkovanie, vyvažovanie a mnoho ďalších aktivít. Takto malé deti budú svoje prvé drevené hračky zatiaľ skôr ohmatávať, oslintávať a skúmať, ale nebojte sa. Tieto hračky majú všestranné využitie a v neskoršom veku ich zase využijete trebárs pri učení tvarov alebo farieb.

Poznáte nemeckú značku Grimm's? Odporúčame prezrieť, čo ponúka, pretože presne také drevené pomôcky spadajú do konceptu montessori.
 
Montessori hry a pomôcky pre najmenších
 

Montessori hračky a pomôcky pre deti od 2 rokov

V tomto veku sa dieťa rozvíja veľmi pohybovo, ale zdokonaľuje aj ďalšie svoje zručnosti a schopnosti – napr. už pekne zvláda pinzetový úchop a koordináciu ruka-oko, čo je veľmi dôležité v rozvoji jemnej motoriky. A práve správne zvolenými hračkami z Agátinho sveta môžete rozvoj vášho dieťaťa prirodzene podporiť.
 

Nezabúdajme tiež na rozvoj hrubej motoriky, s čím môžu šikovne poslúžiť hojdacie dosky ELIS Design. Tieto montessori hojdačky majú všestranné využitie, takže sa nebojte vyššej investície. Rozhodne ju nebudete ľutovať.

Hojdacia doska ELIS Design


Montessori hračky a pomôcky pre deti od 3 rokov

Z vášho malého batoľaťa sa stáva nezbedný beťár, ktorého je ťažké udržať na jednom mieste dlhšiu dobu. Avšak niektoré naše hračky a Montessori pomôcky pre deti od 3 rokov vám v tom ľahko pomôžu.
 

 

Montessori hračky a pomôcky pre predškolákov

V tomto veku odporúčame zamerať sa na didaktické hry a pomôcky, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu pri hre používať aj logické myslenie. Prirodzene sa tak pripraví na školské prostredie.
 
Montessori hračky a pomôcky pre predškolákov
 

Montessori hračky a pomôcky pre deti od 6 rokov

Vek, kedy si už väčšinou vaše zvedavé dieťatko samo povie, čo ho baví a zaujíma a vy môžete vyberať hračky a pomôcky priamo na mieru jeho zamerania. Deti tohto veku radi spoznávajú nielen svoje blízke okolie, ale zaujíma ich celý svet. Preto je skvelou pomôckou napríklad naša mapa sveta ako magnetické vkladacie puzzle.
 

 

Montessori hračky a pomôcky pre väčšie deti

Montessori prístup môžete praktikovať u detí celý život a rovnako tak sa ním môžete riadiť aj vy sami. V Agátinom svete máme niekoľko pomôcok aj hier, ktoré budú baviť nielen vaše veľké deti, ale môžete im prísť na chuť aj vy.

Chcete sa viac zorientovať v širokej ponuke vhodných hračiek? Potom odporúčame náš ďalší článok o hračkách typu Montessori.
Online obchod
Zdieľať
Tereza Kotilová Píšem pre vás inšpiratívne články na Agátin blog. Také články, ktoré vám pomôžu s výberom hier, hračiek a pomôcok pre vaše deti. S veľkou radosťou niektoré hračky z Agátinho sveta osobne testujem v praxi, a to pod odborným dohľadom mojej dcéry Rozálie.