Potrebujete poradiť? 0940 776 194 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Hračky typu Montessori- ako ich vybrať?

Hračky typu Montessori- ako ich vybrať?

Tipy pre výber hier a hračiek 22. 9. 2019
Kristýna Křížová
Oslovila Vás Montessori pedagogika, chcete svojmu dieťaťu vybrať vhodné hračky, ale neviete, ako sa v širokej ponuke zorientovať? Naše tipy vám výber hračiek typu Montessori uľahčia.

Hlavné princípy hier a hračiek typu Montessori

Montessori výchova a pedagogika sú založené na rešpektovaní osobnosti dieťaťa, k jeho vlastnému tempu vývoja, k témam, ktoré ho v daný okamih oslovujú. Vzdelávací prístup založený na myšlienkach talianskej doktorky Marie Montessori kladie tiež doraz na spoluprácu a rešpekt k ostatným. Pre skutočné porozumenie určitej tematiky je dôležité pracovať so zmyslami, s vlastnou tvorivosťou dieťaťa, preferovať prírodné materiály a v dobrom slova zmysle jednoduchosť spracovania hračky.

1. Rozvíjajme zmyslové snímanie

Deti od svojho narodenie do cca. 6 rokov svoje zmysli vnímajú veľmi silno. Bábätká,, ochutnávajú´´ predmety okolo seba. Pre deti v predškolskom veku je stále dôležité si zmyslami overiť to, čo vravia dospelí. Budujú si tak vlastnú skúsenosť, pevný základ, o ktorý neskôr oprú nové znalosti a schopnosti.

Sluchové vnímanie a koncentráciu podporíte Drevená sada hudobné nástroje - Confetti od osvedčenej značky Janod.2. Rozvíjajme tvorivosť, ale nepreháňajme s  podnetmi

Aj z našej vlastnej skúsenosti dospelého vieme, že pri príliš veľkom množstve podnetov prestávame ´´stíhať´´. Nie sme schopný vnímať, nie to ešte porozumieť všetkému, čo sa okolo nás ponúka. Deti sú na tom rovnako ako my, a to ešte oveľa intenzívnejšie vnímajú aj množstvo drobností okolo seba, ktorým my už pozornosť nevenujeme. Montessori prístup preto odporúča voliť hry a hračky, na ktorých vynikne jedna, poprípade len niekoľko malých vlastností. Typickým príkladom sú prírodné drevené kocky, ideálne bez farieb, alebo len s niekoľkými základnými farbami. Skvelé sú tiež drevené montážne stavebnice, ktoré poskytujú dieťati možnosť  úplného zapojenia ich fantázie a venovať sa dlhým hodinám skladaním a montovaním rôznych modelov.

Zjednodušenie hračky umožní dieťaťu sústredenie sa na ich prednosti a tie potom využiť na svoj rozvoj. Napríklad u drevených kociek sa bude dieťa oveľa viac sústrediť na to, čo a ako môže z kociek postaviť. Prioritu tak dostane jeho tvorivosť, nápaditosť a manuálny kontakt s príjemným materiálom, ktorým prírodné dreve bez pochýb je.

3. Rozvíjame samostatnosť, rešpektujeme tempo dieťaťa

Dieťa sa naučí a urobí trvalé pokroky len vtedy, ak dostane čas dobre spracovať fázu, v ktorej sa práve nachádza. Predčasný tlak na nové pokroky môžu na prvý pohľad viesť k určitým výsledkom. Tie však nie sú trvalé. Pre dieťa následne bude oveľa zložitejšie sa neskôr vracať k bodu, ktorý zbytočne preskočilo. Jednoduchý priemer zo školského sveta: nie je možné sa naučiť delenie čísel bez toho ,aby sme predtým pochopili a na učili sa násobilku, sčítanie a odčítanie.

Pedagógovia Montessori centier aj rodičia, ktorý tieto princípy ctia, preto oceňujú drevené logické hry belgickej značky SmartGames. Pre najmenšie deti sú vhodné najmä varianty Vilac - zahrádka či Zámocké schody.

V týchto hrách je úlohou dieťaťa riešiť priestorové hlavolamy. K dispozícií má knižočku obsahujúcu 48 úloh, ktorých náročnosť postupne stúpa. Nájdete v nej samozrejme aj riešenie. Dieťa tak môže postupovať svojím vlastným tempom. Rieši úlohy, ktoré zvládne, skúsi tie, ktoré sú pre neho novou výzvou, a príde na hranicu svojich aktuálnych možností. Nie je vhodné dieťa tlačiť k prekonaniu hranice alebo mu napomáhať iba preto, aby vyriešilo ďalšiu úlohu. Pokiaľ na riešenie nepríde samé, nebude môcť následne ísť ešte o ďalší krôčik ďalej. Nebude mať osvojený postup do bodu, do ktorého sme ho my, rodičia dostali.

Súčasne tak naplňujeme jeden z hlavných pilierov Montessori výchovy, ktorý je rešpektujúci prostredie pre rozvoj dieťaťa.

Chcete svojmu dieťaťu vybrať rozvíjajúce hra a hračky, ktoré rešpektujú osobnosť dieťaťa, vyberte si z našej ponuky hier a hračiek typu Montessori.

Online obchod
Zdieľať
Kristýna Křížová Kristýna je zakladateľka a duša Agátinho sveta, ktorému dáva smer. Spolu so svojou sestrou Luciou skúmajú tuzemský i zahraničný trh, aby do sortimentu začlenili tie najlepšie hry a hračky. Pretože len hry, hračky, knižky a stavebnice, ktoré vynikajú prínosom pre deti, kvalitou spracovania, bezpečnosťou aj dizajnom môžu do Agátinho sveta. A taký je potom svet, ktorý pre nás tvoria.
NAJŠIRŠÍ VÝBER
KREATÍVNYCH HRAČIEK V SK
ZDRAVOTNÁ NEZÁVADNOSŤ
VŠETKÝCH HRAČIEK
POŠTOVNÉ ZADARMO
PRI NÁKUPE NAD 65 €