Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Stavebnica, ktorá nestarne. To je Merkur!

Stavebnica, ktorá nestarne. To je Merkur!

Tipy pre výber hier a hračiek 15. 10. 2023 2 minúty
Kateřina Hrubešová
Tiež by ste u prarodičov na pôjde našli legendárnu stavebnicu Merkur? Táto česká tradičná stavebnica zaujme nielen deti, ale i rodičov, ktorí radi zaspomínajú na svoje detstvo. Vznikla pred 100 rokmi a stále dokáže vykúzliť úsmev na tvári. V dobe detstva našich rodičov a prarodičov bola splneným vianočným prianím každého malého technika. Čo je na stavebnici tak jedinečné, že sa odovzdáva z generácie na generáciu?

Stavebnica, ktorá nestarne, to je Merkur

Stavebnica Merkur oslávila 100 rokov

Než otvoríme škatuľu Merkur, pozrieme sa na jej históriu. Táto legendárna stavebnica je tu s nami už viac ako neuveriteľných 100 rokov a teší sa stále veľkej obľube. Príbeh značky Merkur začal v roku 1920, keď pán Jaroslav Vancl vynašiel stavebnicu Inventor v Polici nad Metují. Táto stavebnica sa neosvedčila, neobsahovala skrutky ani matice – bola veľmi jednoduchá. V roku 1925 predstavil nový konštrukčný systém "skrutky a matky", ktorý sa zachoval dodnes a tento systém poznáme ako stavebnicu pod názvom Merkur. Stavebnica zožala veľký úspech a žiadala si rozšírenie. Pribudli modely budov, elektronické modely alebo obľúbené vláčiky. V 90. rokoch prevzal spoločnosť Merkur Toys podnikateľ Jaromír Kříž, ktorý produkciu oživil. Začal vyrábať tiež výučbové súpravy, parné stroje či detské autíčka a náradie. O jedinečnosti tejto stavebnice svedčí i to, že sa stala učebnou pomôckou a tiež sa dostala na poštovú známku.

Nesmrteľná stavebnica Merkur

"Súčasné stavebnice ponúkajú omnoho viac než len skrutky a matky. Fenoménom dnešnej doby je nesporne elektronika a nie je žiadnym tajomstvom, že tieto prvky deti priťahujú. V ponuke nájdete teda i modely, ktoré zoznamujú deti s princípom robotiky a umelej inteligencie," vraví Radko Kříž, konateľ spoločnosti Merkur Toys. K stému výročiu predstavila úplne novú stavebnicu Merkur M2020, ktorá bola inšpirovaná legendárnym modelom č. 202 zo 60. rokov 20. storočia. Stavebnica obsahuje 755 dielov a postavíte z nej modely od tých najjednoduchších po zložitejšie.

 

Pliešky, skrutky, matičky – to je Merkur!

Kovové pliešky s otvormi, skrutky a matičky nadchnú každého chlapca. Na týchto súčiastkach je založená konštrukčná stavebnica Merkur. Postavíte z nej nepreberné množstvo modelov. Môžete postupovať podľa priloženého návodu alebo podľa vlastnej fantázie. Deti si vybudujú svoj vlastný svet a navyše si pri tvorení rozvíjajú manuálnu zručnosť a priestorovú predstavivosť.
 
Nesmrteľná stavebnica Merkur

Každá súprava obsahuje základnú zostavu dielov, ako sú malé kolieska, pneumatiky, pásiky, oblúky, atď. vrátane matiek a skrutiek. Podľa návodu potom môžete postaviť napr. žeriav, auto, traktor, stoličku atď. Stačí trocha fantázie a môžete jazdiť vlastnoručne zostaveným vozidlom, vytvoriť raketoplán a poslať ho do vesmíru.

 

Viete, že?

Stavebnica Merkur má tiež vedecký prínos. Otto Wichterle, český významný vedec v odbore chémia, si požičal od svojich synov stavebnicu Merkur. Výsledkom jeho hier so skrutkami a maticami bol prvý stroj na odlievanie mäkkých vnútroočných šošoviek. Vďaka jeho vedeckému experimentu a stavebnici Merkur sa dnes mnoho ľudí na svet pozerá lepšie! Tento stroj môžete nájsť v múzeum Merkur v mestečku Police nad Metují.

Online obchod
Zdieľať
Kateřina Hrubešová Kateřina sa stará o Facebookovú stránku Agátinho sveta, je tiež autorkou mnohých článkov Agátinho blogu. Skúma vlastnosti našich hračiek do najmenšieho detailu. O získané poznatky sa delí v pravidelných rubrikách, ktoré sú súčasťou našich newsletterov.