Potrebujete poradiť? 0940 776 194 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Ako správne vybrať školský batoh alebo aktovku: 7 tipov od skúsených mamičiek

Ako správne vybrať školský batoh alebo aktovku: 7 tipov od skúsených mamičiek

Tipy pre rodičov školákov 30. 4. 2023 5 minút
Tereza Kotilová
Školských batohov aj školských aktoviek je na trhu čím ďalej tým viac, a teda je náročnejší aj výber. My odporúčame tento výber nepodceniť a venovať mu dostatok času, pretože tu ide hlavne o vyvíjajúci sa chrbát vášho malého dieťaťa. Pokiaľ by ste kúpu školského batohu unáhlili a na chrbte školáka by skončil nevhodný batoh, mohlo by to viesť nielen k bolestiam chrbta aj hlavy, ale tiež k trvalej deformácii chrbtice. Kristýna vyberala pre svoje tri deti školský batoh už niekoľkokrát, a rovnako tak aj my ostatné mamy už máme nejaké tie školské roky s našimi deťmi za sebou. Dali sme preto hlavy dokopy a spísali pre vás dôležité rady a tipy, na čo by ste sa mali pri výbere školského batohu či aktovky zamerať.

7 tipov ako vybrať školský batoh

Školský batoh alebo aktovka?

To je často prvá otázka, ktorá pri výbere školskej tašky padne – či je lepšia školská aktovka alebo školský batoh. A na tú je aj jednoduchá odpoveď – tento výber je čisto individuálna záležitosť a otázka vkusu.

Moderná školská aktovka je stabilná a prehľadná, čo oceňujú predovšetkým rodičia prváčikov. Má pevnú konštrukciu, ktorá drží stále rovnaký tvar, nech je prázdna alebo plná. Má iba jednu hlavnú komoru, ktorá dieťaťu umožňuje mať prehľad nad obsahom aktovky ihneď po otvorení. Nevýhodou môže byť jej váha, ktorá býva často väčšia než pri batohu.

Kvalitné školské batohy sú podľa nás v porovnaní s aktovkou praktickejšie, pohodlnejšie a vojde sa do nich viac vecí. Školský batoh má anatomicky tvarovaný vystužený chrbát a má v zásade viac než jednu hlavnú komoru. Toto praktické členenie dáva dieťaťu možnosť zorganizovať si školské pomôcky podľa svojho uváženia do rôznych vreciek. Pracovné zošity, učebnice aj desiata tak môžu mať svoje stále miesto. Aj pre vás ako rodičov je to výhoda – pokiaľ večer nenájdete pripravený prázdny desiatový box na kuchynskej linke, viete, kam v školskom batohu siahnuť bez toho, aby ste sa museli prehrabávať celým obsahom tašky.


Pokiaľ si stále neviete rady, pozrite sa na naše inšpiratívne video, v ktorom tieto dva typy školských tašiek názorne porovnávame. A objasníme vám aj nový pojem, ktorý je vám trebárs doteraz neznámy, a to „batohoaktovka“.


 

7 parametrov, ktoré pri výbere školskej tašky nepodceniť

Toto je za nás 7 dôležitých parametrov, ktorými by ste sa mali pri výbere školskej tašky riadiť. Podľa našich skúseností sú zoradené podľa dôležitosti od tých najviac dôležitých po tie najmenej.
  1. Ergonomicky tvarovaný chrbát a polstrované ramenné popruhy
  2. Reflexné prvky
  3. Hmotnosť
  4. Veľkosť
  5. Certifikácia
  6. Motív a farba
  7. Cena

1. Ergonomicky tvarovaný chrbát a polstrované ramenné popruhy

Zdravý vývoj chrbtice dieťaťa je prioritou každého rodiča. Vyberajte takú školskú tašku, ktorá má pevný anatomicky tvarovaný chrbát a dostatočne široké aj nastaviteľné polstrované popruhy. Vďaka týmto vlastnostiam môže taška rovnomerne rozložiť celú váhu obsahu a zabraňuje tak kriveniu chrbtice.

Školní batoh nebo aktovka: Ergonomicky tvarovaná záda

2. Reflexné prvky

Nezabúdajte na bezpečnosť pri pohybe vášho dieťaťa mimo školských priestorov. V tom pomôžu reflexné prvky. Školská taška by ich mala mať zo všetkých strán, teda aj na popruhoch. S použitím reflexných prvkov sa viditeľnosť školáka zvyšuje na 200 metrov. Vodič ho tak zaznamená včas a môže sa mu bezpečne vyhnúť.

Školský batoh alebo aktovka: Reflexné prvky

3. Hmotnosť

Ďalším dôležitým parametrom je váha školského batohu. Tá by sa mala ideálne pohybovať okolo 1 kg (cca 840 – 1400 g). Väčšina z nás sa domnieva, že chrbtový systém s anatomicky tvarovaným hliníkovým rámom výrazne ovplyvňuje hmotnosť školskej tašky. Opak je pravdou. Hliníkový rám zaťažuje celkovú hmotnosť minimálne a je pre ochranu zdravého rastu chrbta kľúčový. 

Kristýna vraví: „Nebojte sa hliníkovej výstuže, váži iba 0,04 kg a zaisťuje správne rozloženie váhy batohu po celom chrbte.“

4. Veľkosť

Pre pohodlné nosenie školskej tašky je nutné vybrať správnu veľkosť, ktorá zodpovedá vášmu dieťaťu. Ako ju spoznáte? Horná ani dolná časť školskej aktovky či batohu nesmie presahovať cez chrbát dieťaťa. Musí pohodlne sedieť, nepadať z chrbta a nesmie tlačiť. Školská taška by mala priľnúť k chrbtu a dokonale kopírovať chrbticu dieťaťa.

Školský batoh alebo aktovka: Veľkosť

5. Certifikácia

Pred nákupom školskej tašky si určite overte, či batoh prešiel nezávislými testami. Taká certifikácia batohov totiž dokladá, že školská taška spĺňa základné bezpečnostné a zdravotné požiadavky a nepoškodzuje zdravie dieťaťa. Výberom u nás si môžete byť istí, že všetky školské batohy a aktovky, ktoré predávame, túto certifikáciu majú.

Školský batoh alebo aktovka: Certifikácia

6. Motív a farba

Nepodceňujte dizajn. Váš školák bude každodenne nosiť aktovku či batoh na chrbte, a preto je fajn zapojiť svoje dieťa do výberu! Deti milujú svojich detských hrdinov a možnosť dizajn trebárs aj meniť. Pokúste sa s dieťaťom dohodnúť na kompromise, aby ste nemuseli kupovať novú školskú tašku skôr, než to bude z dôvodu rastu dieťaťa nutné.

NÁŠ TIP: Odporúčame urobiť si predvýber z hľadiska zdravého nosenia a bezpečnosti, ktorý bude čisto na vás. A potom prizvať malého študenta, nech si z ponuky, ktorá spĺňa vaše očakávania, vyberie podľa seba.

Školský batoh alebo aktovka: Motív a farba

7. Cena

Ceny školských tašiek sa obvykle pohybujú od 12 do 150 EUR. Veľké rozpätie, že? Preto je potrebné cenu riešiť skutočne až po zhodnotení vyššie spomínaných kritérií. Rozhodne neodporúčame kupovať školskú tašku na tržniciach, kde málokedy nájdete výrobok s atestom a certifikáciou.


Teraz už viete, na čo je dôležité sa pri výbere nech už školského batohu, školskej aktovky či batohoaktovky zamerať. Tak si poďte pozrieť našu kompletnú ponuku kvalitných školských tašiek a vyberte takú, ktorá bude podľa vyššie spomínaných dôležitých kritérií zodpovedať vášmu školákovi. Videli ste už tohtoročnú kolekciu školských batohov Topgal 2023 či Ergobag 2023?

Online obchod
Zdieľať
Tereza Kotilová Píšem pre vás inšpiratívne články na Agátin blog. Také články, ktoré vám pomôžu s výberom hier, hračiek a pomôcok pre vaše deti. S veľkou radosťou niektoré hračky z Agátinho sveta osobne testujem v praxi, a to pod odborným dohľadom mojej dcéry Rozálie.