Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Vyberáme prvé detské knižky a leporelá pre najmenších

Vyberáme prvé detské knižky a leporelá pre najmenších

Tipy pre výber hier a hračiek 28. 2. 2024 2 minúty
Tereza Kotilová
Vyberáte prvú detskú knižku a neviete, akú kúpiť? Taká správne vybraná knižka je pre rozvoj schopností a zručností vášho bábätka veľmi dôležitá. Prezrite si naše tipy na čiernobiele leporelá pre bábätká, praktické látkové knižky a ďalšie detské knižky, ktoré každému bábätku spestria deň.Viete, ako je to s vývojom zraku u detí?

Vedeli ste, že zrak je po narodení vášho bábätka tým najmenej vyvinutým zmyslom? Jediné, čo vie z počiatku rozoznať je svetlo a tma. Po pár dňoch začína vnímať predmety vo svojej bezprostrednej blízkosti do 25 centimetrov. Avšak zatiaľ ešte dosť rozmazane. Až po šiestich týždňoch začína rozoznávať prvé základné tvary. Keď na neho budete rozprávať a niečo mu ukazovať, bude za vami otáčať hlavičku a vnímať. V tomto veku bábätko dobre reaguje na výrazné farby, ako je červená či oranžová, a to hlavne v kontraste s čiernou či bielou. V treťom mesiaci života začína vnímať a pamätať si tváre, ktoré vidí najčastejšie, teda tie mamičky, tatka a ďalších blízkych, ktorých pravidelne vída. Ďalšie mesiace prechádza zrak veľkým vývojom. Asi tak po polroku dieťa dokáže zaostriť na akúkoľvek vzdialenosť a pozerať sa všetkými smermi, avšak na úroveň zraku dospelého človeka sa priblíži až okolo šiesteho roku života. Vývoj zraku je dlhý a je preto dobré ho od malička podporovať.

Textilné knižky pre najmenších
 

Látkové knižky

Ako prvá knižka pre bábätko je ideálna knižka textilná. Takáto knižka sa bude bábätku skvelo uchopovať a v prípade, že mu z ruky vypadne pri polohe na chrbte, nijako ho nezraní. Dnes sú navyše tieto knižky obohatené o rôzne ďalšie hmatové či hrkajúce prvky, ktoré záujem bábätka ešte viac povzbudzujú. Také malé bábätko bude knižku aj dosť cucať, takže je výhodou, že látkovú knižku jednoducho umyjete či vyperiete, aby ste obnovili jej čistotu.


 

Čiernobiele leporelá

Nech už mäkké alebo v pevnej väzbe, čiernobiele leporelá sú ideálnou prvou knižkou pre bábätká. Často sú tieto čiernobiele knižky doplňované jednou ďalšou výraznou farbou – červenou, oranžovou, žltou, modrou či zelenou, ktorú bábätká dobre vnímajú a tým sa pre ne stáva kniha ešte zaujímavejšou.


 

Zvukové knižky

Dobrým tipom sú zvukové knižky, ktoré zabavia snáď každé dieťa. Existuje mnoho variantov od tých, kde sa po stlačení tlačidla ozve zvuk vyobrazeného zvieraťa, cez tie, čo prehrávajú celé básničky či pesničky, až po tie, ktoré do seba majú vnorené pianá či hracie dosky, z ktorých sa ozývajú rôzne zvuky. Tieto detské knižky so zvukmi tak skvelo rozvíjajú nielen zrak, ale tiež hmat a sluch.
 

Hmatové knižky

Ďalšou možnosťou, ako zabaviť tých najmenších, sú knižky s hmatovými prvkami, kde sú na stránkach použité rôzne materiály, ktoré povzbudzujú hmat a lákajú malé prstíky detičiek sa týchto miest dotýkať a viac ich vnímať.
 

Knižky do vody

Záujem o knižky možno u detí podporovať aj vo vode, a to formou knižiek do vody. Týmto knižkám voda nevadí, ba naopak, niektorým kúzelným knižkám skôr prospieva a po kontakte s vodou ešte len odkryjú svoj skutočný príbeh.

Knižky do vody
 

Knižky s pohyblivými prvkami

Hneď ako dojča trochu povyrastie na batoľa, môže prejavovať záujem o pestrejšie a zábavnejšie knižky. Naším tipom sú jednoznačne knižky s pohyblivými prvkami, kedy sa obrázok pohybom nejakým spôsobom zmení, a tým dieťa zaujme.


 

Veľkoformátové obrázkové knižky

Na uvoľnenie malých detských prstíkov sú ideálne veľkoformátové obrázkové knižky, kde môžu deti hľadať rôzne postavy, zvieratká či iné prvky, ktoré im určíte. Tým nielenže uvoľnia prstíky, ale tiež precvičia zrak a bystrosť. Tá radosť, keď nájdu, čo majú, je potom neskutočná. A nakoľko obrázky bývajú skutočne pestré a bohaté, je občas hľadanie veľký oriešok.
Online obchod
Zdieľať
Tereza Kotilová Píšem pre vás inšpiratívne články na Agátin blog. Také články, ktoré vám pomôžu s výberom hier, hračiek a pomôcok pre vaše deti. S veľkou radosťou niektoré hračky z Agátinho sveta osobne testujem v praxi, a to pod odborným dohľadom mojej dcéry Rozálie.