Potrebujete poradiť? 0940 776 194 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Tipy na vianočné darčeky pre deti od 9 rokov

Tipy na vianočné darčeky pre deti od 9 rokov

Tipy na vianočné darčeky a tvorenie 27. 11. 2022 3 minúty
Tereza Kotilová
Tvorivé a šikovné hranie, to je to, čo väčšie, školopovinné deti okolo 10 rokov potrebujú. Na jednej strane sa chcú ešte hrať, ale zároveň už majú mnoho schopností a pozbieraných znalostí. Odporučíme vám tipy na šikovné hry a hračky, ktoré sa trafia do záujmov detí v tomto veku a budú ich hravou formou ďalej rozvíjať.

Tipy na vianočné darčeky pre deti od 9 rokov

Tvorivé hranie

Záujmy starších, školopovinných detí vo veku okolo 10 rokov sú väčšinou veľmi pestré. Pre nás rodičov je stále ťažšie a ťažšie vymýšľať, ktoré hry a hračky ich zaujmú a zároveň ich budú ďalej rozvíjať. Pôjde to ľahšie, ak budete vašim deťom dôkladne naslúchať.

"Naše puberťáčky v rodine nedávno dostali hneď 4 súpravy výtvarných potrieb Maped. Všetky z nej mali obrovskú radosť. Po celý rok sa o pastelky, fixky a linery krásne starajú, všetko vzorne upratujú do pôvodného obalu," popisuje Kristýna, prečo pod spoločným vianočným stromčekom oboch sestier zakladateliek Agátinho sveta bol hneď štyrikrát rovnaký darček. Vyskúšate tento rok súpravu výtvarných potrieb aj vy?

Tipy na hry a hračky pre deti od 9 rokov - tvorivé hranie

Deťom, ktorých baví viac vyrábať než kresliť, môžete vybrať niektorú z tvorivých súprav. U dievčatiek často vedie vyrábanie šperkov a vyšívanie bábik či zvierat. Vyšívanie je totiž veľmi rozšírená a obľúbená technika. Každý z nás si iste pamätá už z dôb svojho detstva vyšívané bábiky. Zasväťte deti do techník vyšívania a skúste originálne kreatívne súpravy s vyšívaním. Vytvorte si robota alebo napríklad mačičku.

Poznávanie formou hier

Väčšina školákov na 1. stupni má svoje jasné záujmy. Niekoho priťahuje veda, iného príroda, vesmír či počítače. Úlohou nás rodičov je deti v ich záujmoch podporiť, pretože práve v tomto veku možno ešte utvárať ich vzťah k poznaniu. Neskôr potom bude jedným z kľúčov pre to, aby si deti mohli viesť svoj život smerom, ktorý im bude vyhovovať.

Pod stromčekom by teda nemala chýbať experimentálna súprava. Medzi najobľúbenejšie patria tie od Albi. Hry vtiahnu deti do tvorivého a vedeckého sveta, v ktorom sa môžu stať chemikmi, botanikmi, vedcami, zoológmi či detektívmi. Experimentálne hry od Albi ponúkajú nepreberné množstvo tvorenia, pri ktorom sa deti učia hrou a zároveň sa zabavia.

Máte doma malého technika? Poradíme vám, čo pod stromček. Stavebnica Boffin je výborná elektronická a kreatívna stavebnica, ktorá úžasným spôsobom zasväcuje deti do tajov fyziky a elektroniky. Nemajte obavy, že by to deti nezvládli! Nie sú potrebné žiadne technické znalosti. Vnútri každej stavebnice je návod, ktorý je ľahko pochopiteľný. Deti sa naučia stavať elektrické obvody od tých jednoduchších až po zložitejšie. Máte na výber z troch radov Boffin I, Boffin II a Boffin III. Všetky stavebnice sú navzájom kompatibilné a môžu sa kombinovať. Ako vybrať stavebnicu sa môžete inšpirovať v našom článku na blogu.


Hráme sa spoločne

Najlepší spôsob, ako stráviť čas spoločne s vašimi deťmi, sú spoločenské hry. Vek detí okolo 10 rokov je úžasný v tom, že sú síce už veľké a šikovné, ale stále majú rady spoločne strávený čas v rodine. Vyberte doskovú hru, ktorá bude baviť deti aj vás. V ponuke je mnoho hier, odporúčame vyberať podľa toho, čo ich aktuálne zaujíma a baví a tiež podľa odporúčaného veku. Pre niekoho to môže byť strategická hra typu Quartino, pri ktorej si deti poriadne potrénujú mozgové závity. Pre iného zase didaktická hra Tajný kód 13+4, ktorá celú rodinu precvičí v matematike.

Dávate prednosť hrám vedomostným? Skúste Krajiny Európy. Po Európe cestujú štyria dezorientovaní turisti. Každý deň prichádza turistický autobus do inej krajiny – a chudáci turisti už nevedia, kde sú. Pomôžte im zistiť, kde sa práve nachádzajú, pomocou indícií o každej krajine. Čím menej indícií budete potrebovať, tým viac dopredu môžete turistov posunúť. Cieľom hry je byť prvý, kto so svojim turistom dokončí cestu po Európe!

Tipy na hry a hračky pre deti od 9 rokov - Spoločenské hry

Máte doma šoumena - kúzelníka? Vyberte mu nádhernú súpravu 20 kúziel. Naučiť sa kúzlo a dokázať ho ostatným predviesť nie je tak ľahké, ako sa zdá. Vyžaduje totiž okrem obratnosti pri samotnom vykonávaní kúzla i schopnosť komunikovať s publikom, dokázať ho zaujať a udržať jeho pozornosť. Vlastné predstavenie kúzel prináša celej rodine krásne a vtipné okamžiky a deti ešte navyše "nenápadne" rozvíjajú svoje prezentačné schopnosti, ktoré budú jedného dňa úplne iste potrebovať.


Čo z našich tipov na hry a hračky vyberiete vy?

Online obchod
Zdieľať
Tereza Kotilová Píšem pre vás inšpiratívne články na Agátin blog. Také články, ktoré vám pomôžu s výberom hier, hračiek a pomôcok pre vaše deti. S veľkou radosťou niektoré hračky z Agátinho sveta osobne testujem v praxi, a to pod odborným dohľadom mojej dcéry Rozálie.