Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Rozvoj grafomotoriky: 2. diel Jemná motorika

Rozvoj grafomotoriky: 2. diel Jemná motorika

Rozvíjame predškolákov 16. 8. 2021 3 minúty
Tereza Chaloupková
A je tu druhý článok nášho seriálu o rozvoji grafomotoriky. Dnes si povieme o druhom pilieri – jemnej motorike a vývojovom období detí od 3 do 6 rokov. Vek je tu skutočne veľmi orientačný a medzi deťmi sú veľké rozdiely. Dôležité je na dieťa netlačiť, nechať mu priestor na rozvoj a nepreskakovať k zložitejším prvkom, pokiaľ ešte nezvláda úroveň nižšiu.
Rozvoj grafomotoriky: 2. diel Jemná motorika
 
Jedným z príkladov je trebárs osifikácia kostí zápästia, ku ktorej dochádza až okolo 6 rokov a ktoré sú pre písanie a výdrž potrebné. Niektoré veci u detí neurýchlime a musíme ich proste nechať dozrieť.
 

Jemná motorika a deti od 3 do 6 rokov

Jemná motorika (oproti hrubej motorike, ktorá vychádza z pohybov celého tela, ramena a lakťa) vychádza z práce zápästia a pohybu prstov.

 

Ako precvičíme jemnú motoriku?

Plastové farebné pastelky s ergonomickou oblasťou úchopu Faber-Castell 
Všetky tieto činnosti potom zúročíme práve pri samotnom kreslení, neskôr písaní. V tomto období by sme mali najviac pracovať so správnym úchopom pasteliek. Pokiaľ sa zle zafixuje, už sa v škole veľmi zle napravuje. Správny úchop je tzv. štipkový – používa tri prsty. Palec a ukazováčik sú bruškami proti sebe a prostredník podopiera písacie náčinie zospodu.
 

Precvičovanie jemnej motoriky s pastelkami

Ďalším pojmom je lateralita – teda vyhranenosť pravej či ľavej ruky, ktorá už by mala byť rok pred nástupom do školy vyhranená. Osobne sa prikláňam k tomu, aby většina uvolňovacích cvičení byla prováděna stále na větší ploše – ideálne veľkosť A3. Je fajn prestriedať pri cvičení vodorovnú aj zvislú plochu a skúšať to nielen v posediačky, ale tiež postojačky – pomocou plastových farieb s ergonomickou oblasťou úchopu Faber-Castell.
 
Precvičovanie jemnej motoriky s pastelkami

Základom tohto obdobia sú širšie trojhranné pastelky JUMBO ideálne s gripmi (výrezmi) napr. Faber-Castell Jumbo Grip. S gripmi existuje tiež obyčajná ceruzka Stabilo Easygraph, ktorá je taktiež vhodná, ale je dôležité dať pozor na to, aby bola správne zastrúhaná. Použite napríklad strúhadlo Faber-Castell Kids, ktoré navyše krásne vyzerá. Ďalej dajte pozor, aby gripy sedeli a podporovali správny úchop.
 
Pastelky Faber-Castell Jumbo Grip pre rozvoj jemnej motoriky
 

 

Ďalší pomocníci v rozvoji jemnej motoriky: Kriedy, magnetické či mazacie tabule a nožnice

Maľovať vonku na veľkú plochu môžete farebnými kriedami na chodník Maped. Niektoré deti sú pri maľovaní úzkostné a často svoju prácu kriticky hodnotia, preto sú obľúbené rôzne druhy mazacích tabúľ (Magnetická polohovateľná tabuľa Janod) a tabuliek (Súprava popisovačov Faber-Castell Slim Whiteboard Marker v kufríku), kde môžu trénovať s o niečo menšou starosťou. Nezabúdať by sa malo tiež na strihanie – môžete deťom trebárs nakresliť šikmé čiary, špirály, kruhy a pod. Odporúčam detské ergonomické nožnice Griffix.
 
Súprava popisovačov Faber-Castell Slim Whiteboard Marker v kufríku


TIP! Zaujímavá pomôcka sú voskové ceruzky Griffix, ktoré sú prvým krokom zo systému Griffix od značky Pelikan, o ktorých si viac povieme v budúcom článku.




Zaujal vás článok o rozvoji grafomotoriky u detí od 3 do 6 rokov? Potom sa môžete už čoskoro tešiť na 3. diel grafomotorického seriálu, kde sa budeme zaoberať rozvojom vizuomotoriky u detí vo veku od 6 rokov.
Online obchod
Zdieľať
Tereza Chaloupková Tereza, mamička dvoch chlapcov a učiteľka 1. stupňa ZŠ, je našou externou posilou. Zdieľa s nami svoje pedagogické skúsenosti a radí, ako školské deti rozvíjať hravo a zábavne.