Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Alternatívne školy (2/2): Daltonská škola a Jenský plán

Alternatívne školy (2/2): Daltonská škola a Jenský plán

Rozvíjame predškolákov 5. 5. 2022 2 minúty
Kateřina Hrubešová
Zvažujete pre svoje dieťa iné než klasické vzdelávanie? Predstavujeme vám Daltonský a Jenský plán. Urobme si prehľad, nech viete, ktorá alternatívna výchovná a vzdelávacia metóda je pre vaše dieťa tá pravá.

Daltonská škola

Základom daltonského plánu je voľnosť, spolupráca a samostatnosť. Cieľom je učiť sa zaobchádzať so slobodou, získať zodpovednosť a uvedomiť si, že k čomu sa dopracujem, to si budem lepšie pamätať. Lavice v odborných učebniach sú usporiadané tak, aby sa študenti mohli po priestore voľne a príjemne pohybovať, spolupracovať i relaxovať podľa potreby.

V daltonskom pláne žiaci spisujú dohodu s učiteľmi o harmonograme práce na dané obdobie. Potom pracujú samostatne alebo v skupinách. Učivo stanovené na jeden rok môžu študenti zvládnuť pokojne za kratší časový úsek alebo aj za dlhší. Žiak rozhoduje sám o svojom pracovnom tempe. Podľa daltonskej terminológie je tzv. "zodpovedne slobodný".


Čo je to daltonská úloha a daltonský blok?

Daltonská úloha je projekt, ktorý musí byť dokončený do určitého termínu. V škôlke deti spracovávajú niekoľko tematických pracovných listov za týždeň. Staršie deti potom pracujú s encyklopédiami, počítačovými programami a ďalšími zdrojmi, z ktorých žiaci spracovávajú informácie.

Daltonský blok je niečo ako vyučovacia hodina, počas ktorej deti pracujú na úlohách. Tento blok trvá dve vyučovacie hodiny, a okrem práce na úlohách slúži tiež na precvičovanie učiva a na referáty. Daltonské úlohy sa skladajú z povinných a voliteľných činností.

Typické znaky daltonského plánu:

  • Pri zadaní úlohy prechádza so žiakom celú úlohu učiteľ
  • Žiak si s pomocou učiteľa pripraví rozvrh práce
  • Vďaka rozvrhu sa žiaci dozvedia aj termín a formu skúšania z prebraného učiva
  • Kreatívna práca vlastným tempom
  • Mizne pasivita dieťaťa
  • Priestor pre odpočinok aj prácu navyše
  • Uvoľnenie atmosféry celej hodiny
Daltonský plán a Jenský plán


Jenská škola

Jenská škola je skôr spoločenstvo s rodinnou atmosférou. Vytvára prirodzené a podnetné prostredie pre slobodný rozvoj

Rovnako ako daltonský plán, si školy a jednotliví pedagógovia môžu jenský plán prispôsobiť svojmu štýlu výuky po svojom. Triedy sú heterogénne, čo znamená, že v jednej triede sú rôzne staré deti spoločne. Tento systém tak podporuje prácu v skupinách, kde si rôzne starí žiaci s rôznymi vedomosťami a znalosťami navzájom pomáhajú. Študenti sa špecializujú prostredníctvom voliteľných predmetov.

Jenský plán kombinuje štyri formy vzdelávania: rozhovor, prácu, hru a slávnosť. Po príchode do školy je deň vždy začatý rozhovorom prebiehajúcim v kruhu. Žiaci tak môžu počúvať aj sa podeliť o svoje pocity. Zároveň sa žiaci dozvedia, aký je plán daného týždňa. Rozhovor potom prechádza do práce v menších skupinách. Voľný čas vrátane prestávok vypĺňa hra. Týždenný plán potom ukončuje slávnosť a zároveň zahajuje nový týždenný plán.

Jenské triedy nevyzerajú ako klasické triedy, ale skôr ako detské izby. Sú prispôsobené činnostiam menších skupín a voľnému pohybu v priestore.

Online obchod
Zdieľať
Kateřina Hrubešová Kateřina sa stará o Facebookovú stránku Agátinho sveta, je tiež autorkou mnohých článkov Agátinho blogu. Skúma vlastnosti našich hračiek do najmenšieho detailu. O získané poznatky sa delí v pravidelných rubrikách, ktoré sú súčasťou našich newsletterov.