Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog RECENZIA: Twisty – DJECO

RECENZIA: Twisty – DJECO

Recenzie 1. 3. 2020 3 minúty
Monika Domincová
Poznáte tú situáciu, kedy chodíte okolo niečoho ako okolo horúcej kaše, máte to niekoľkokrát v ruke, ale zakaždým si to rozmyslíte, pretože si proste nie ste istý? Tak také bolo moje zoznámenie s netradičnou abstraktnou hrou vo farebnej škatuli s množstvom mne neznámych geometrických tvarov. Prezerala som si ju z jednej strany, z druhej strany, čítala popisy, pýtala sa predavačiek, o čom vlastne táto tajomná dosková hra, pripomínajúca skôr strategické hry Ďalekého východu, je. Zrejme som nebola jediná, kto jej neprišiel na kĺb hneď. A to ani po prvom prečítaní pravidiel. Na rozdiel od mojej dcéry...

Nakoniec sa teda hra ocitá na našom stole a ja, po niekoľkých varovaniach od dospelých, že hra môže byť pre deti zložitá, pretože je podobná šachom, ktoré nemá každý v obľube, a že niektorí ani neprišli na to, ako sa to vlastne hrá (rozumej dospelí).
Začala som i s dcérou preskúmavať škatuľu plnú farebných nič nevraviacich menších i väčších žetónov, lákavú dosku, z ktorej na prvý pohľad vôbec nebolo zjavné, čo je pointou hry, nie to jej cieľ – teda ako sa dá vyhrať.

V druhej polovici pravidiel môj mozog prestal vnímať a strácal sa, pričom dcéra neustále opakovala „kedy už budeme konečne hrať?“, z čoho som vyrozumela, že je „ready“ a že to asi chápe.

 

To sa mi potvrdilo hneď v prvom kole. Skrátka sa do toho pustila a začala robiť kroky k cieľu. Možno by som mala poznamenať, že toto je náš obvyklý štart pri všetkých hrách, ktoré vidíme po prvýkrát. Neviem, či to robí neopotrebovanosť mozgových závitov alebo nejaká prazvláštna vloha, ale tá malá vševedka proste hneď vie, čo má urobiť pre víťazstvo, ešte než dočítam pravidlá do konca. Už si tým hlavu nelámem a snažím sa držať krok. Po prvýkrát snáď nevyhrám nikdy. Potrebujem viac času hru zažiť.
Čoskoro som zistila, že niektoré časti pravidiel skutočne nechápeme, a tak sme sa dohodli, že začneme tým, čo nám jasné je. A to sa mi veľmi páčilo. Vlastne šlo o jednoduchý princíp, ktorý upútal svojou dokonalou premyslenosťou. Skutočne pripomínal princíp šachov, ale mne sa zdal skôr ako príprava na šachy, avšak ten, kto túto klasickú stáročiami preverenú hru dobre ovláda, by možno súdil inak.
Teraz pozor, kto máte chuť sa nechať zasvätiť do tajov hry Twisty, nastrážte uši (skôr oči), možno vás zaujme rovnako ako nás a budete jej chcieť prísť na kĺb: Cieľom hry je nazbierať 7 žetónov s kockami rôznych farieb podľa určeného poradia.
Aké prosté! 

Čo sme s dcérou v počiatku úplne nepochopili, bolo „určené poradie“. Pravidlá sú veľmi jednoducho popísané, chcelo to len chvíľu premýšľať. Nakoniec sme obe dospeli k záveru, že základom sú menšie kartónové žetóny, ktoré majú z jednej strany rôznofarebné kocky, podľa ktorých v priebehu hry „lovíme“ kocky rovnakej farby na hracej ploche. Tieto malé žetóny obrátite kockami nadol (teda vidíte stranu s bielymi obrazcami typu hviezda, štvorec, kruh, trojuholník). Žetónov je 4x 7 kusov, takže pri hre štyroch hráčov vyjde na každého presne 7. Pokiaľ vás hrá menej, vezme si po zamiešaní otočených žetónov každý z vás 7 žetónov k sebe a zrovná ich do radu, ktorý následne určí poradie zbierania veľkých drevených žetónov na hracej doske.
Je ale možné si vytvoriť dva varianty – buď malé žetóny rovno všetky otočíte, a tak vidíte všetkých 7 po sebe idúcich farieb obrázkov kociek, ktoré budete zbierať v takto určenom poradí, alebo otáčate vždy len žetón, ktorý je na rade. Tým sa priebeh hry ľahko zdramatizuje.
Na hraciu dosku v náhodnom rozvrhnutí uložíte všetky drevené kamene a vynecháte iba políčka v rohu a uprostred. Do rohov postavíte náhodne figúrky (každý má svoju vlastnú) a určíte, kto je na ťahu ako prvý. Tento hráč sa podíva na svoj prvý malý kartónový žetón (má ich na začiatku pred sebou 7 v rade a poradie ide zľava doprava) a začne vymýšľať spôsob, ako svojou figúrkou dôjde na hracej doske práve k žetónu danej farby.

A tu začína to správne dobrodružstvo! Okrem obrázkov farebných kociek totiž drevené hracie žetóny obsahujú ďalšie piktogramy, ktorých význam sa vzťahuje k pohybu figúrky. Možno stále netušíte, o čo ide a práve preto vám tu uvediem názorný príklad (ťah, ktorý urobila sedemročná dcéra v prvej hre).
Príklad ťahu: fialová figúrka je na rade a potrebuje ako prvá v rade získať žetón s ružovou kockou.

Je to jednoduché, že?

Cieľom je skončiť ťah na drevenom žetóne s farbou kocky zhodnou s farbou na malom kartónovom žetóne, ktorý je práve na rade (vždy prvý zľava z pohľadu hráča).

Celé kúzlo spočíva v tom, že dokonale skombinujete svoje kroky tak, aby ste ho získali ideálne na jeden ťah (alebo na minimálny počet ťahov) – pretože súper predsa nespí!

A ako sa teda pohybujete po hernom poli? Základný pohyb je v tvare „L“ – teda dve políčka jedným smerom a jedno políčko do pravého uhla (možno vytvárať rôzne kombinácie po vzore ťahu koňa v štandardnej šachovej hre).

Máte k dispozícii len jeden taký ťah. Ale…!

Pokiaľ figúrka skončí na inom žetóne než farebnej kocke (tie sa zbierajú), dokážete veľké veci.

Jeden typ žetónu umožňuje urobiť ešte jeden pohyb v tvare L, iný zase posunúť sa na susedné pole horizontálne či vertikálne, ďalší diagonálne. Tri žetóny slúžia ako „teleport“, teda môžete medzi nimi preskakovať bez ohľadu na to, kde ležia. Dokážete si teda predstaviť ťah, kedy namiesto jedného skoku urobíte pohyb napr. na 5 krokov? A to s cieľom skončiť na vami vybranej farbe žetónu s kockou?

Priznám sa, že mi dieťa (ešte ani nie osemročné) trochu vyrazilo dych, keď počas pár minút začalo vytvárať takmer nekonečné kombinácie krokov vedúcich k cieľovému žetónu. Nestíham! Nedokážem si ani zapamätať tie kroky po sebe. Ona áno. A veľmi si to užíva. Keď vidí moju bezradnosť, začne mi pomáhať s mojimi ťahmi, aby sa hra niekam pohla ☺.

Chápete teda, že pokiaľ vyberáte a posudzujete hru Twisty, možno bude lepšie nad tým veľmi nepremýšľať. Budete mať zrejme pocit, že je veľmi ťažká a zrejme nebudete hneď chápať jej pravidlá. Ale vôbec nezúfajte. Vedzte, že stačí pravidlá prečítať vašim deťom a ony vás to už naučia ☺.

Užijete si potom dokonalú hru, ktorá sa neomrzí, rovnako ako sa neomrzeli už generáciám dokonale premyslené šachy (žiadne príbehy, žiadne grafiky, obrázky, množstvo tabuliek, kociek, figúrok – len doska so štvorcovými poľami a niekoľko druhov žetónov, kedy každý znamená iný pohyb).

Jasný cieľ, jasná výhra. Pozbierať 7 žetónov v poradí, ktoré vám osud pridelil.

Nechám pre vás pár malých prekvapení v podobe ďalšieho obohatenia hry – teda že si už získané žetóny môžu hráči navzájom brať, ale pozor! Existuje proti tomu i obrana. Ale na to už ľahko prídete sami.

 

Online obchod
Zdieľať
Monika Domincová Monika je našou externou posilou, autorkou mnohých recenzií a hodnotení spoločenských hier a stavebníc na blogu Agátinho sveta. Jej záľubou je hľadať edukatívne rozmery naprieč hrami a rozvíjať hrou svoju dcéru Karolínu.