Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Hry so slovami a príbehmi

Hry so slovami a príbehmi

Tipy pre výber hier a hračiek 30. 9. 2020 3 minúty
Monika Domincová
Keď vidím deti rôzneho veku, s akým zaujatím sa ponoria do prepájania slov skrze spoločné znaky, asociácie, analógie alebo len do zmysluplného rozprávania, cením si to, že ich túžba zdokonaliť sa v materskom jazyku ich prirodzene láka a že si zrejme ani neuvedomujú, ako veľa sa toho pri takomto hraní naučia.
Vďaka zapojeniu dospelých sa potom môžu inšpirovať znalosťami a skúsenosťami starších. Veľakrát je u detí rozdiel veku poznať, hoci by to bol len jeden rok. Tí skúsenejší tak nevedomky podporujú mladších v získavaní nových jazykových znalostí.
 
Hry, ktoré vo svojom koncepte pracujú primárne so slovami, príbehmi a popismi, väčšinou v kombinácii s hádaním súvislostí, sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie. I preto ich zrejme pribúda a je teda z čoho vyberať.
 

Dixit

Jednou z najobľúbenejších, a už veľmi tradičných a na trhu zavedených hier, je Dixit. Táto hra zatiaľ nikdy nesklamala a hodí sa skvele na výlety s väčšou partiou detí a dospelých. Jednou z obvyklých „nevýhod“ príbehových hier je totiž nevhodnosť pre hranie iba s dvoma hráčmi, respektíve to pravé dobrodružstvo vzniká pri väčšom počte ľudí a niekedy už pravidlá určujú za minimum troch hráčov.

Príbehy z kociek

Ďalším obľúbeným radom sú biele obrázkové kocky Príbehy z kociek, ktoré pozná dnes snáď každý. Dajú sa vziať do vrecka a poslúžia ako inšpirácia k mnohým hrám pre jedno i viac detí, dospelých nevynímajúc. V tomto prípade nejde o víťaza či porazených. Cieľom je sa pobaviť a kocky nám poslúžia ako nekonečná inšpirácia. Okrem základnej súpravy existujú totiž tematické rozšírenia, ako je napr. vesmír, divočina, pravek, horor, mystérium, ordinácia, záchranári, zvieratá a ďalšie.

Bla bla bla

S deťmi od 7 rokov môžete tiež vyskúšať hru s obrázkovými kartami Bla bla bla. Obsahuje ich 240, podľa priložených pravidiel si s nimi zahráte 3 rôzne hry (hádanie asociácií, rozprávanie príbehov a tzv. čínsky portrét). Vyskúšali sme ju a vieme, že využiť ju možno ešte k mnohým ďalším aktivitám na rozvoj slovnej zásoby (a to vrátane vyučovania cudzích jazykov).
 

Krycie mená

Možno poznáte obľúbené Krycie mená, a to v podobe slov či obrázkov. Táto pôvodne česká strategická hra so slovami a odhaľovaním „agentov“ už (nielen) na slovenskom trhu zakotvila a získava stále viac priaznivcov ako z radov detí, tak i dospelých.
 

Keď snívam

Pokiaľ hľadáte novú inšpiráciu, odporúčam vyskúšať veľmi inšpiratívne a graficky krásne spracovanú hru Keď snívam, kde sú základom karty s obrázkami, ktoré poslúžia na vytváranie snových príbehov. Princíp hry je už viac prepletený a obohatený nielen o prvky mätúcich duchov.

Nám dospelým sa môže zdať, že príbehové hry, kde ide hlavne o predstavivosť, tvorivosť, slovný popis a slovnú zásobu, nie sú potrebné, že sú to len obrázky, ktoré nemôžu priniesť kvalitu do nášho života podobne ako strategické hry či hlavolamy. Nepodceňujme jazykové zručnosti. Podporovať u detí vyjadrovacie schopnosti je veľmi ťažké. Nie každý z nás má na to tú správnu trpezlivosť a kreativitu. Preto mnohí z nás práve hry „na slová“ tak oceňujeme. Jazyk je kľúčovou znalosťou, ktorá sa neustále nabaľuje. Každá pomyselná kocka skladačky sa počíta. Verte, že investícia týmto smerom, a to časová i materiálna, sa nepochybne vyplatí.
Online obchod
Zdieľať
Monika Domincová Monika je našou externou posilou, autorkou mnohých recenzií a hodnotení spoločenských hier a stavebníc na blogu Agátinho sveta. Jej záľubou je hľadať edukatívne rozmery naprieč hrami a rozvíjať hrou svoju dcéru Karolínu.