Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Ako správne nosiť školský batoh?

Ako správne nosiť školský batoh?

Tipy pre rodičov školákov 6. 9. 2023 5 minút
Tereza Kotilová
Tešíte sa, ako ste tento rok skvele zvládli výber školského batohu? Držali ste sa našich rád a tým pádom je spokojný školák aj jeho chrbát? Skvelé! Ale nezabudnite, že rovnako ako správny výber, je dôležité aj správne nosenie aktovky či batohu. V prípade, že dieťa nosí školskú tašku nesprávne päť dní v týždni, je len otázkou času, kedy sa objavia prvé zdravotné problémy. Preto pre vás máme základné informácie, ako správne školský batoh nosiť.

Vnútorná organizácia školskej tašky

Pri výbere školskej tašky si všímajte i vnútorný priestor. Vaše dieťa musí nosiť do školy mnoho pomôcok – peračník, knihy, zošity, prezuvky, desiatu, pitie a pod. Na prvý pohľad sa nezdá, že by výbavička do školy mohla vážiť pekných pár kíl. Váha batohu by nemala presahovať 15 % hmotnosti dieťaťa. Pre priemerného prváčika to je cca 3 kg, ale spravidla býva ťažké túto normu dodržať. V každom prípade kontrolujte obsah aktovky, nech vaše dieťa nenosí viac, než je nevyhnutne nutné. Ale nedeste sa, tento problém ľahko vyriešite.

Ako správne nosiť batoh? Vnútorná organizácia školskej tašky

V ázijských a afrických krajinách je bežné, že ľudia nosia na hlavách ťažký náklad. Ten možno uniesť iba vtedy, keď je váha nákladu správne rozložená. Zle umiestené ťažisko dostáva chrbát do nesprávneho postavenia. Pokiaľ je ťažisko nákladu ďaleko od chrbtice, prehne sa bedrová chrbtica viac dopredu, teda do záklonu. Budete nútení presunúť ťažisko späť do pozície kolmej k panve miernym predklonom, a to proti odporu, čo chrbtovým svalom vôbec nesvedčí. Správnym rozložením obsahu aktovky môžete zabrániť nesúmernému zaťaženiu chrbtových svalov.

Základným pravidlom je ukladať vždy ťažké veci najbližšie ku chrbtu! Medzi najťažšie pomôcky prváčikov patria knihy, ktoré umiestnite do hlavnej komory batohu, teda k stene chrbtového systému. Pracovné zošity, dosky a ostatné pomôcky väčšieho formátu vložte do čela hlavnej komory. Niektoré aktovky majú v hlavnej komore priehradku, ktorá umožňuje prehľadnejšie usporiadanie kníh a zošitov. Peračník a ostatné drobnosti majú svoje miesto v prednom vrecku, ktoré je na čelnej strane batohu. Váhu aktovky často zvyšuje i fľaša s pitím. Kristýna, zakladateľka Agátinho sveta a mama troch školopovinných detí, odporúča rodičom dávať dieťaťu do školy prázdnu fľašu, aby si vodu dolialo samé až v škole.

Nepodceňujte ramenné popruhy

Ramenné popruhy sú veľmi dôležité, aby dieťa malo školský batoh v správnej pozícii. Rozhodne by mali byť nastaviteľné, aby sa dĺžka ramenných popruhov mohla prispôsobiť ďalšiemu rastu dieťaťa. Popruhy nesmú byť veľmi dlhé, ale nesmú ani škrtiť. Všeobecne možno povedať, že pokiaľ ramenný popruh tvorí rovnomerný oblúk, je dĺžka chrbta ideálna. Ramenné popruhy sa spravidla nastavujú v dvoch bodoch – na bokoch a ramenách.

Pásky sa uťahujú smerom nadol, tak aby popruhy sedeli tesne na ramenách. Deti veľmi rýchlo rastú, preto odporúčame kontrolovať pravidelne dĺžku ramenných popruhov. Tiež nezabúdajte overiť ich dĺžku v rôznych ročných obdobiach, kedy sa popruhy skracujú a predlžujú podľa množstva oblečenia.

Ako správne nosiť batoh? Nepodceňujte ramenné popruhy


Doťahovacie pásky umiestnené v hornej časti popruhov majú tiež svoju funkciu. Slúžia na dokonalé priľnutie aktovky ku chrbtu dieťaťa. Aktovka na chrbte dieťaťa dobre sedí a nepadá z pliec. Pásky musia byť pritiahnuté dopredu tak, aby batoh sedel zvisle súbežne s chrbtom. Tým prenesiete váhu batohu do nižších častí. Odporúčaný uhol pritiahnutia je cca 45° pre správne usadenie batohu na chrbte.

Ako správne nosiť batoh? Nepodceňujte doťahovacie pásky

 

Hrudný popruh nie je zbytočnosť

Pri batohoch je samozrejmosťou hrudný popruh. Ten je zvlášť dôležitý u malých detí, pretože zaistí dokonalé priľnutie aktovky ku chrbtu dieťaťa po celej dĺžke. Batoh dieťaťu dobre sedí a nepadá z pliec. Zapínanie je na pracku, ktorú si deti i bez pomoci rodičov ľahko zapnú.


Podstatné je správne nastavenie dĺžky hrudného popruhu. Pokiaľ utiahnete príliš, môže brániť dýchaniu, pokiaľ málo, ramenné popruhy prenesú váhu do podpazušia a tlak môže vyvinúť zdravotné ťažkosti, ako napr. brnenie prstov.

Ako správne nosiť batoh? Hrudný popruh nie je zbytočnosť

 

A ako teda má vyzerať správne usadená školská aktovka?

Školáčka na obrázku vľavo názorne predvádza, ako by mala školská taška správne sedieť na chrbte. Aktovka perfektne priľne ku chrbtu a dĺžka zvolenej tašky zodpovedá vzdialenosti medzi ramenami a krížovou kosťou. Dokonalé usadenie aktovky na chrbte zaisťujú hrudné popruhy na bokoch a ramenách a hrudný pásik. Všimnite si vzpriamené postavenie školáčky oproti obrázku vpravo, kde školáčka má vysunutú bradu smerom dopredu, ramená stočené smerom k hrudníku a na chrbte a krku sa jej tvorí hrb. 

Ako má teda vyzerať správne usadená školská aktovka?

Teraz si už môžete poriadne oddýchnuť, pretože vďaka tomuto návodu viete, ako má vaše dieťa správne nosiť školský batoh a neničiť si tak chrbát vo vývoji.

Online obchod
Zdieľať
Tereza Kotilová Píšem pre vás inšpiratívne články na Agátin blog. Také články, ktoré vám pomôžu s výberom hier, hračiek a pomôcok pre vaše deti. S veľkou radosťou niektoré hračky z Agátinho sveta osobne testujem v praxi, a to pod odborným dohľadom mojej dcéry Rozálie.